Strona główna

Blog

Postępowanie restrukturyzacyjne – Istota, korzyści i proces

W sytuacji problemów finansowych przedsiębiorstwa, często podejmowana jest decyzja o postępowaniu restrukturyzacyjnym, które może pomóc przedsiębiorstwom w uniknięciu upadłości/bankructwa. System prawny zapewnia ramy dla tego typu działań, dając przedsiębiorcom narzędzia do restrukturyzacji ich długów i odzyskania zdolności do działania na rynku.

Czym jest postępowanie restrukturyzacyjne?

Postępowanie restrukturyzacyjne jest postępowaniem sądowym, którego celem jest uratowanie firmy znajdując się w trudnej sytuacji finansowej przed jej upadłością/bankructwem. W ramach postępowania podejmuje się działania mające na celu poprawę swojej kondycji i uniknięcie upadłości. Istota postępowania polega na restrukturyzacji długów, czyli zmianie ich warunków w taki sposób, aby przedsiębiorstwo mogło spłacić je w sposób bardziej dostosowany do swoich możliwości finansowych. W tym celu jest przygotowywane plan restrukturyzacyjny z którym zapoznają się wierzyciele i na podstawie jego oceny mogą zagłosować za układem lub przeciwko. Dodatkowo zapewniana jest ochrona przeciwegzekucyjna oraz ochrona przeciwko wypowiadaniu kluczowych umów (umowy kredytowej, leasingowej, najmu, dzierżawy itp.). Przedsiębiorca w procesie restrukturyzacji może funkcjonować bez zagrożeń ze strony wierzycieli, co pozwala mu się skupić na stronie dochodowej prowadzonej działalności.

Dlaczego warto podjąć postępowanie restrukturyzacyjne?

Postępowanie restrukturyzacyjne stanowi ostatni ratunek dla przedsiębiorstw borykających się z trudnościami finansowymi. Pozwala na porozumienie się z wierzycielami w ramach układu. Zostaje zwołane zgromadzenie wierzycieli w celu głosowania nad układem (nowym planem spłaty zobowiązań). Przedsiębiorstwo nie musi dążyć do porozumienia ze wszystkim wierzycielami z osobna, lecz tylko z większością co ma przełożenie na większe prawdopodobieństwo uzyskania preferencyjnego planu spłaty długów. Po wprowadzeniu układu firma może liczyć na wiele udogodnień, m.in.: umorzenie kosztów dodatkowych (egzekucyjnych, sądowych), umorzenie odsetek, wydłużenie okresu spłaty czy nawet redukcję kapitału. 

Jak wygląda postępowanie restrukturyzacyjne?

W polskim systemie prawnym mamy 4 typy postępowań restrukturyzacyjnych.

  • postepowanie o zatwierdzenie układu (PZU)
  • przyspieszone postępowanie układowe (PPU)
  • postępowanie układowe (PU)
  • postępowanie sanacyjne (PS).

1. Postępowanie o zatwierdzenie układu

    Przedsiębiorca podpisuje umowę z doradcą restrukturyzacyjnym, który jako nadzorca układu otwiera postępowanie restrukturyzacyjne a nie Sąd – jak w trzech pozostałych typach. Pozwala to szybko rozpocząć postępowanie. Postępowanie to umożliwia zawarcie układu w wyniku samodzielnego zbierania głosów wierzycieli przez dłużnika bez udziału sądu. Może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Przedsiębiorca od razu otrzymuje ochronę przeciwko egzekucji, ochronę przeciwko wypowiadaniu kluczowych umów, jak m.in. możliwość odblokowania zajętego rachunku bankowego.

    2. Przyspieszone postępowanie układowe

    Jest otwierane przez Sąd na podstawie wniosku złożonego przez dłużnika. Sąd wyznacza nadzorcę sądowego. Po jego powołaniu dłużnik może dokonywać czynności zwykłego zarządu, a przekraczające zwykły zarząd za zgodą nadzorcy, chyba że ustawa przewiduje zgodę rady wierzycieli. W założeniu postępowanie to powinno trwać krótko czyli 4 miesiące. Postępowanie to umożliwia dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności oraz może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Przedsiębiorca otrzymuje ochronę przeciwezgekucyjną jak i przeciwko wypowiadaniu kluczowych umów dopiero po otwarciu postępowania przez sąd.

    3. Postępowanie układowe

    Otwarcie postępowania przez Sąd następuje również na podstawie wniosku złożonego przez dłużnika. Sąd wyznacza nadzorcę sądowego. Po jego powołaniu dłużnik może dokonywać czynności zwykłego zarządu, a przekraczające zwykły zarząd za zgodą nadzorcy, chyba że ustawa przewiduje zgodę rady wierzycieli. Postepowanie to może trwać dłużej niż przyspieszone postępowanie układowe. Umożliwia ono również dłużnikowi zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Jednakże w odróżnieniu od postępowania PZU i PPU może być prowadzone, jeżeli suma wierzytelności spornych przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem. Jeżeli ta proporcja wierzytelności nie jest zachowana, to proces restrukturyzacji w ramach postępowania układowego jest niedopuszczalny. Przedsiębiorca otrzymuje ochronę przeciwezgekucyjną jak i przeciwko wypowiadaniu kluczowych umów dopiero po otwarciu postępowania przez sąd.

    4. Postępowanie sanacyjne

    Postępowanie to różni się od poprzednich postępowań głównie tym, że przedsiębiorstwem kieruje zarządca wyznaczony przez sąd. Zarządca niezwłocznie obejmuje zarząd masą sanacyjną (czyli majątkiem dłużnika, który po otwarciu właściwego postępowania ma służyć osiągnięciu jego celów w tym przede wszystkim oddłużeniu, a więc zaspokojeniu praw wierzycieli), zarządza nią, sporządza spis inwentarza wraz z oszacowaniem oraz sporządza i realizuje plan restrukturyzacyjny. Postępowanie to umożliwia dłużnikowi przeprowadzenie działań sanacyjnych oraz zawarcie układu po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności. Działaniami sanacyjnymi są czynności prawne i faktyczne, które zmierzają do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika i mają na celu przywrócenie dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań, przy jednoczesnej ochronie przed egzekucją.

    Zleć restrukturyzację firmy kancelarii prawnej

    Postępowanie restrukturyzacyjne w Polsce stanowi istotne narzędzie dla przedsiębiorstw, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Pozwala ono na uniknięcie upadłości poprzez restrukturyzację długów i umożliwia przedsiębiorstwu kontynuację działalności. Proces ten wymaga jednak starannej analizy, przygotowania planu restrukturyzacji oraz współpracy z wierzycielami i sądem. Kancelaria Lexima obsługuje obecnie wielu przedsiębiorców i spółki w sprawach restrukturyzacyjnych, działając na korzyść firm. Zachęcamy do kontaktu i konsultacji prawnej.

    Grupa ludzi siedząca w sali konferencyjnej z niebieskimi ścianami i białymi lampami zwisającymi z sufitu