Strona główna

Blog

Opinia Rzecznika Generalnego TSUE

W dniu 16 lutego Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię w sprawie „frankowej” C-520/21, której uczestnikiem jest również Rzecznik Praw Obywatelskich, dotyczącą wzajemnych rozliczeń stron po unieważnieniu umowy kredytowej. W przypadku kredytów frankowych w praktyce bardzo często sądy orzekają o nieważności takich umów ze względu na nieuczciwe warunki.

Zdaniem Rzecznika Generalnego jedynym prawem, jakim dysponuje bank w stosunku do kredytobiorcy w sytuacji unieważnienia umowy kredytowej jest roszczenie o zwrot wypłaconego kapitału i zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie od chwili wezwania do zapłaty. Oznacza to, że bank nie ma prawa do żadnych dodatkowych roszczeń względem kredytobiorcy. Opinia ta jest korzystna dla konsumentów, ponieważ zgodnie z przedstawionym w niej stanowiskiem bank po unieważnieniu umowy kredytowej nie ma podstaw do wytoczenia powództwa o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału.

Rzecznik Generalny podkreślił również, że kredytobiorca ma prawo w przypadku unieważnienia umowy kredytowej dochodzić od banku roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Jednak możliwość dochodzenia takich roszczeń powinna być rozstrzygana przez sąd na podstawie prawa krajowego.

Obecnie wspólnie z Kancelarią MUST prowadzimy kilkadziesiąt spraw sądowych reprezentując kredytobiorców ⚖️

Możemy się pochwalić, że do tej pory wykazaliśmy 100% skuteczności w prowadzonych sprawach frankowych – wygraliśmy wszystkie sprawy.

Więcej szczegółów znajdą Państwo w naszej zakładce „Kredyty w CHF” pod adresem???? https://www.must-legal.pl/franki